Bomonti | Bomonti Yeniden Doğuyor
Son 10 senede, Istanbul'da modern apartman ihtiyacı inanılmaz ölçüde arttı. Trafik sıkıntısı çekmek ve şehirden kopmak istemeyenler için yeni alternatifler aranırken, Bomonti adeta yeniden keşfedildi.
"Şişli'de bir apartıman / Yoksa eğer halin duman", bu dizeler ünlü "Lüküs Hayat" şarkısından. 20. yüzyılın bu opereti, ta o zamanlardan bu yana Şişli'nin ne denli aranılan bir yerleşim merkezi olduğunu bize anlatmaya yeter. İstanbul'da ilk apartmanlar, 19.cu yüzyıl başında gerçek ihtiyaçtan çok, batılılaşma isteği olarak başlamıştır. Bu konut tipinin, Türk örf ve adetlerine uymadığı düşünülse de apartmanlarda oturmak bir statü haline gelmiştir. Sanayileşmeye geçiş, beraberinde getirdigi nüfüs artışı, imar hareketleri neticesinde kültürel ve ekonomik koşulların da oluşmasıyla 1950'lerde apartman yapımına hız vermiştir.


Bomonti, şehrin ortasında yeni çekim merkezi

Son 10 senede, Istanbul'da modern apartman ihtiyacı inanılmaz ölçüde arttı. Trafik sıkıntısı çekmek ve şehirden kopmak istemeyenler için yeni alternatifler aranırken, Bomonti adeta yeniden keşfedildi. Şimdi tüm gözler, seçkin mağazaların ve restoranların bulunduğu Nişantaşı'na çok yakın ve metroya yürüme mesafesinde olan, Şişli'nin Bomonti semtine çevrildi. Art arda uygulamaya konulan yeni konut, rezidans, otel ve alışveriş merkezi projeleriyle Bomonti, çehresini her geçen gün biraz daha yeniliyor. İstanbul'un eski ve tarihi kültürel binalarını bulundurmanın yanı sıra, ticaret ve alışverişin de oldukça yoğun oldugu bir merkezde yer alan Bomonti, yapılan altyapı ve yol-tünel çalışmaları ile sorunsuz bir çekim merkezi haline geliyor.


Yeni projeler, yeni hayat

Büyük bir yatırımla hayata geçirilecek proje kapsamında Bomonti Bira Fabrikası'nın arazisi üzerine konumlandırılacak 1000 yataklı bir otel, 3500 kişilik kongre ve konferans salonu ve bir eğlence merkezi yapılması planlanıyor. Bu projenin karşısında ise Mimar Sinan Üniversitesi Bomonti Kampüsü yer almakta. Bomonti bölgesinde, bu gelişmeleri takip eden 2000'in üzerinde lüks konut projeleri için yatırımlar yapıldı ve inşaatları hızla devam etmekte. Bomonti, tüm bu projeler tamamlandığında şehrin merkezinde oluşu ve ulaşım kolaylığı ile yeniden inşa edilmiş bir semt olarak ön plana çıkacaktır.


Bira Fabrikası
20. yüzyılın en hızlı gelişen yerleşim birimlerinden Şişli'ye bağlı olan Bomonti ise, ismini 1890 yılında Bomonti Kardeşler tarafından kurulan Bomonti Bira Fabrikası'ndan almıştır. Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye'de modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir. İsviçreli Bomonti Kardeşler tarafından 1902 senesinde Feriköy'e taşınan fabrika, 1938 yılında Tekel'e geçmiştir. Ana binasına zaman içinde yeni üniteler eklenmiştir. Bu ünitelerden biri olan Bomonti Bira Bahçesi 1930'lu yıllarda İstanbullular'ın hizmetine açılmış, bu hizmeti 1950'li yıllara kadar sürdürmüştür. Bomonti Bira Fabrikası'nda 1991 yılında üretim durdurulmuş ve boşaltılmıştır.